Back to Question Center
0

Ekspert i Semalt-it zbulon këshilla se si të përjashtoni trafikun bot nga Google Analytics-i juaj

1 answers:

Trafiku Bot, trafiku i brendshëm dhe siguria kibernetike janë renditur si çështjet kryesore në botën e marketingut dixhital . Rëndësia e mbajtjes së saktë të statistikave të Google Analytics nuk mund të theksohet mjaft mirë. Prezantimi i raporteve të Google Analytics tregon më shumë për vendimet tuaja dhe aftësitë e marketingut online. Google Analytics po luan një rol jetësor për të ndihmuar tregtarët të kuptojnë dhe analizojnë trafikun e drejtuar drejt vendeve të tyre.

Trafiku Bot është një nga burimet më thelbësore dhe potenciale që kontribuojnë në të dhëna të rreme.

Andrew Dyhan, Menaxheri i Suksesit të Konsumatorëve të Semalt , rekomandon përjashtimin e botit dhe trafikut të brendshëm nga faqja juaj që do të rrisë performancën e tij.

Çfarë ju duhet të dini rreth trafikut Bot

Crawlers, bots dhe merimangat janë aplikacione të automatizuara që plotësojnë detyrat në platformat e internetit pa u kontrolluar. Statistikat e kanë atë që kontrolli i trafikut bot kontrollon më shumë se gjysmën e trafikut të gjeneruar në platforma. Sipas profesionistëve të IT-së, trafiku bot po rritet në një shkallë shumë të lartë, ku po largohet trafiku i gjeneruar nga njeriu.

Rritja e trafikut bot, malware dhe virusi Trojan nënkupton pse është e domosdoshme që të përjashtohen dhe kontrollohen trafikimi bot në të dhënat dhe raportet tuaja të Google Analytics. Jini të etur kur lexoni dhe interpretoni raporte..Keqinterpretimi mund t'i zhvendosë arritjet tuaja në drejtimin e gabuar.

Si të zbuloni trafikun bot nga të dhënat tuaja

Cilësia e raporteve dhe të dhënave tuaja është shumë më e mirë pa trafik bot. Sidoqoftë, trafiku bot nuk mund të zbulohet në të dhënat tuaja të Google Analytics pasi që nuk ngarkon në Javascript. Për fat të mirë, ju nuk duhet të shqetësoheni për të gjitha llojet e bots. Ekzistojnë bots të mirë që punojnë për mirëqenien tuaj si crawlers. Bots mirë janë përjashtuar nga raporti i Google Analytics nga default.

Lloji tjetër i bots, bots keq, përbën një rrezik të madh për fushatën tuaj. Botët e këqija vizitojnë faqen tuaj të internetit me qëllim të futjes së virusit trojan, malware, scraping përmbajtjen tuaj, dhe spamming. Bots të këqija karakterizohen nga imitimi, ku ata imitojnë sjelljen e njeriut duke e bërë të vështirë për të dalluar bots nga vizitorët legit.

Shkarkimi i Trafikut Bot nga Google Analytics

  • Vizitoni cilësimet e Pamjes së Adminit dhe klikoni 'Përjashtoni të gjitha hitet nga opsione të njohura dhe bots'.
  • Kontrolloni trafikun e dyshimtë dhe përdorni një emër të vlefshëm të host për të përjashtuar trafikun e zbuluar.
  • Hapni opsionin e pronësisë, klikoni butonin "Ndjekja e informacionit" dhe kontrolloni "Listën e përjashtimit të referimit".

Kjo metodë punon për të përjashtuar bots të dyshimta dhe të zbuluara nga raporti juaj. Kjo metodë funksionon për faqet e internetit të vogla dhe të mëdha. Duke përjashtuar të gjitha bot hits nga merimangat dhe botët e njohur në mënyrë efektive punojnë për një numër të mirë. Pastrimi i raportit të Google Analytics mundëson pronarët e bizneseve të marrin vendime kritike në lidhje me mirëqenien e bizneseve të tyre. Konsideroni teknikat e zbatimit që do të bllokojnë përpjekjet e piraterisë, malware dhe virusin trojan që ndikojnë në faqen tuaj te internetit. DataDome, një kompani IT e ranguar më së shumti ka ardhur në shpëtimin e pronarëve të biznesit. Kompania ofron zgjidhje për trafikun bot duke kontrolluar llojin e bots që vizitojnë faqen tuaj. Këshilla të theksuara më lart do t'ju ndihmojnë të arrini një të dhënave më të pastër dhe të sakta të Google Analytics Source .

November 28, 2017