Back to Question Center
0

Pretty Fed Up me Spam Referimi? - Ndiqni Guides of Semalt

1 answers:

Nuk do të ishte gabim të thuhet se Google Analytics është jashtëzakonisht e dobishme për pronarët e faqeve të internetit pasi ofron informata dhe njohuri për atë që po ndodh në faqen tuaj dhe çfarë lloji të trafikut që merr. Google Analytics gjithashtu ndihmon në vlerësimin e numrit të goditjeve, shkallës së fryrjes, nëse trafiku është organik ose inorganik, si dhe cilat janë faqet më të njohura dhe të shikuara gjerësisht në faqen tuaj. Është shumë për të ardhur keq që spam-i i referimit ka goditur Google Analytics në muajt e fundit, që do të thotë që raportet tuaja do të jenë të pasakta dhe më pak të dobishme. Kohët e fundit, janë gjetur një numër i madh i URL-ve të spamimit që tërheqin vëmendjen e njerëzve në trafikun e makinës.

Këtu, Jack Miller, Menaxheri i suksesshëm i suksesit të konsumatorëve , ka dhënë detaje të shkurtra se si të heqin qafe spamin e referimit të Google Analytics .

A ndikohen raportet tuaja

Shumë njerëz janë të hutuar se si të kuptojnë se raportet janë prekur. Gjëja e parë që duhet të vëreni është se sa shikime po merrni në ditë. Nëse shihni një numër të konsiderueshëm të shikimeve se sa pritej, atëherë mund të jetë një shenjë se spam ose hakerat kanë goditur faqen tuaj. Duhet të hyni në Google Analytics për të kontrolluar detajet e faqes suaj të internetit.

Si të parandaloni spamin e referimit

Është e vërtetë që Google Analytics përpiqet më së miri për të dalë me pritjet e pronarëve të uebfaqeve dhe webmasters. Megjithatë, ekzistojnë shanset që do të goditen nga spam-i i referimit. Për të parandaluar këtë, duhet të instaloni plugin dhe softuer përkatës, të cilat ju lejojnë të heqni qafe trafikun e rreme. Nëse hakerët po përpiqen të thyejnë përdoruesit dhe fjalëkalimet tuaja, është koha të ndryshoni detajet e identifikimit tuaj përpara se të jetë tepër vonë dhe humbni shumicën e informacionit tuaj. Më së shpeshti, hakerat përdorin ID dhe kodet e veçanta të ndjekjes për të vjedhur të dhënat tuaja personale. Për të parandaluar sulmet e tyre, duhet të krijoni filtra në numër të madh dhe të instaloni programet përkatëse në mënyrë që identifikimi juaj i ndjekjes të mos vjedh. Nuk është e mundur që dikush të heqë Google Analytics spam nga e tërë, por ju mund të krijoni segmente për të fshehur të dhënat tuaja dhe për të krijuar disa filtra për të qëndruar i sigurt në internet.

Heqja e spamit të referimit nga të dhënat tuaja historike

Është koha për të hequr spam-in e referimit nga të dhënat tuaja historike. Për këtë qëllim, ju duhet të krijoni segmente të ndryshme për faqe të ndryshme. Dhe sigurisht, nuk duhet të harroni të mbështetni skedarët tuaj një herë në javë. Është e detyrueshme që të ndryshoni fjalëkalimin dy herë në javë dhe mos harroni të përdorni fjalëkalime të forta në mënyrë që hakerët të mos i gjejnë ato. Së pari, duhet të filtroni ndeshjet e hostname dhe të krijoni fusha unike. Hapi tjetër është të shtoni filtra në sa më shumë faqe të jetë e mundur.

Përjashtojnë botet e njohura

Është e rëndësishme që të përjashtohen bots të njohura pasi ato mund të infektojnë faqen tuaj brenda disa minutave. Disa prej bots që Google Analytics di rreth mund të filtrohen dhe largohen lehtë. Për këtë, duhet të shkoni te seksioni i administratorit dhe të ndryshoni cilësimet. Nëse ndiqni të gjitha këto hapa, ju mund ta mbani faqen tuaj të internetit të mbrojtur nga Google Analytics spam referimi në një masë të madhe Source .

November 28, 2017