Back to Question Center
0

Semalt - Të gjithë ju duhet të dini për të qëndruar i sigurt nga Petya Malware

1 answers:

Javë pas ransomware WannCry sulmuan qindra e mijëra pajisje kompjuterike në të gjithë botën, një malware i ngjashëm me emrin Petya u shfaq në internet. Petya sulmoi një numër të madh të bankave, qeverisë dhe zyrave private të Ukrainës dhe kompanive shumëkombëshe në të gjithë botën. Ashtu si sulmet WannaCry, Petya sulmoi njerëz të ndryshëm dhe viktimat u ankuan se pajisjet dhe dosjet e tyre u dëmtuan. Hakerët kërkuan $ 300 deri në $ 500 në Bitcoin para se viktimat të mund të rifitonin aksesin në kompjuterin dhe pajisjet e tyre mobile.

Ryan Johnson, Menaxheri i Lartë i Tregtisë i Semalt , mund t'ju drejtojë përmes procesit të mbrojtjes Petya.

Kryesisht besohet se sulme të tilla shfrytëzojnë shfrytëzimet e EternalBlue nëpërmjet dobësive në Microsoft Windows. Kështu, kjo kompani teknologjike lëshoi ​​një sërë këshilla dhe kërkoi nga përdoruesit e saj që të sigurojnë mbrojtjen e tyre duke përditësuar programet dhe programet e tyre në baza të rregullta. Sulmet si Petya dhe WannaCry janë bërë të zakonshme dhe kompanitë duhet të edukojnë punëtorët e tyre për të siguruar sigurinë e tyre online.

Parandalimi i sulmeve ransomware ndaj kompanive

Jonathan Care nga Gartner ka ofruar njohuri për parandalimin e sulmeve malware dhe Petya dhe shmangien e tyre si një organizatë. Ai thotë se Peta është një formë e rrezikshme e malware. Është shumë më ndryshe dhe më e ndërlikuar se WannCry. Mënyra më e zakonshme për ta dorëzuar atë në një sistem është përmes emaileve të infektuara ose klikimeve në lidhje të rreme. Megjithatë, duket sikur Petaja përdor aplikacione të infektuara nga shitësit e programeve të shkelur, pasi infeksioni i tij i parë është një lloj i çuditshëm i vektorit. Hakerët duan të vjedhin të dhënat tuaja personale dhe të kërkojnë një pagesë pagese..Përndryshe, ata kërcënojnë të ngarkojnë gjëra me qëllim të keq në pajisjen tuaj kompjuterike. Petya ka aftësinë për të koduar skedarët tuaj. Pasi të jetë bërë, ju nuk mund të decrypt any of your files derisa ju jeni gati për të paguar shpërblim. Ne gjithashtu mendojmë se Peta nuk dekripton vetë skedarët. Në vend të kësaj, ajo kodon skedarët tuaj dhe dorëzon detyrën e decryption në programet e tjera.

Mr. Kujdesi gjithashtu thotë se kompanitë nuk duhet ta konsiderojnë Peta si një mjet konstruktiv. Kjo është për shkak se Petya është një mjet dekonstruktiv dhe mund të dëmtojë kompjuterin ose pajisjen tuaj mobile brenda pak minutash. Ju duhet të njihni bazat se si të kontrolloni infrastrukturat e dëmtuara, aplikacionet e pasigurta dhe reklamat në internet që mund të përmbajnë malware dhe viruse. Do të ishte mirë nëse provoni modelin Adaptive Security të Gartner, i cili na jep detaje se si të qëndroni të sigurt në internet.

Më lejoni këtu t'ju them se malware dhe Petya kërkojnë nga administratorët që të ndajnë të drejtat e tyre kompjuterike. Ata ose ju mashtrojnë për të vjedhur këtë informacion ose për të detyruar ata që të lejojnë ata të kenë lejen për të hyrë në pajisjen tuaj. Një përdorues standard nuk duhet të klikojë kurrë në bashkëngjitjet e postës elektronike pasi siguria e tij mund të kompromentohet në internet. Sisteme të ndryshme operative të Windows janë konfiguruar që të rifillojnë Petya sa herë që është e nevojshme. Varet prej jush ose ju mundësoni atë ose çaktivizoni për një jetë.

Mbroni organizatën tuaj

Mr. Kujdesi thotë se ne duhet të vendosim patch-et e Microsoft dhe të çaktivizojmë SMBv1 për parandalimin e malware dhe viruseve. Është gjithashtu e rëndësishme që ne të edukojmë veten. Pa të, nuk mund të qëndrojmë të mbrojtur në internet. Ne gjithashtu duhet të kemi versionet e fundit të programeve dhe sistemeve operative të instaluara në sistemet tona. Ne duhet të kemi kopjet rezervë të të gjithë skedarëve dhe dosjeve, dhe ato duhet të ruhen në disqe lokale Source .

November 28, 2017