Back to Question Center
0

Si të bllokohet Spam referues me WordPress Plugin - Mendim i keq

1 answers:

Spitali i referimit ndot llogarinë tënde të Google Analytics me informacion të rremë dhe përdor trafikun me cilësi të ulët për të promovuar përmbajtjen tënde në internet. Kur llogaria juaj e Google Analytics tregon shumë pikëpamje, shanset janë që faqja e juaj ka filluar të marrë trafik të rremë. Spammerët përdorin një shumëllojshmëri teknikash për të gjeneruar të ardhura dhe kur klikoni në lidhjet spam të referimit, renditja e tyre do të përmirësohet në rezultatet e motorëve të kërkimit . Edhe kur nuk klikoni mbi lidhjet e tyre, ata do të vidhojnë raportet e tua të Google Analytics dhe nuk do të jeni në gjendje të shpërndani raportet e ndotura me askënd në biznesin tuaj. Për fat të mirë, disa shtojca të WordPress janë dizajnuar për të bllokuar spamin e referimit që të ndikojnë në të dhënat tuaja të Google Analytics dhe qasjen në faqen tuaj.

Oliver King, Menaxheri i suksesit të klientëve të Semalt , jep këtu disa çështje interesante në këtë drejtim.

Si të filloni?

Nëse nuk e keni përdorur kurrë Google Analytics në faqen tuaj, është një mjet i shkëlqyeshëm për të filluar. Google Analytics ju lejon të shihni se si përdoruesit bashkëveprojnë me faqet tuaja të internetit. Ju gjithashtu mund të shihni se cilat artikuj marrin më shumë trafik se të tjerët. Është e mundur të gjurmohen klikimet në lidhje dhe të kryhen teste të ndara. Gjithkush dëshiron që uebfaqja e tij të vihet re në internet, por spammers referues marrin avantazhet e teknikave tona SEO duke dërguar shumë pikëpamje të rreme në faqet tona. Ata gjithashtu futin qindra në mijëra shkrime dhe kodet për të dëmtuar gradën e faqes tonë në internet..URL-të e tyre shfaqen në Google Analytics tuaj dhe ndikojnë në faqet e panumërta çdo muaj.

Pse duhet të shqetësoheni për spamin e referimit

Disa mund të mendojnë se spam referrer është i parrezikshëm dhe i sigurt nëse dikush klikon në lidhje, por nuk është kështu. Edhe kur nuk klikoni mbi lidhjet, spam-i i referimit do të ndikojë në raportet tuaja të Google Analytics. Për bizneset e vogla dhe të mesme, spam-i i referimit mund të jetë një kërcënim i madh pasi që do të shkatërrojë vendet e tyre në asnjë kohë. Nëse jeni duke shitur diçka nëpërmjet faqes suaj të internetit, ju nuk mund të synoni konsumatorët e dëshiruar për shkak të spam-it të referimit.

Bllokimi i Referimit Spam në WordPress me shtojca

Një çift i WordPress plugins mund të ju ndihmojë të mbani spam referrer në minimum. Gjëja më emocionuese është se pothuajse të gjitha këto shtojca janë të lira dhe mund të instalohen shpejt. Ne nuk jemi përgjegjës për efektet e dëmshme dhe nuk sigurojmë mbështetje apo instruksione të papaguara, kështu që gjithmonë duhet të kopjoni skedarët tuaj para se të instaloni ndonjë plugin WordPress.

SpamReferrerBlock

Është një plugin falas, i famshëm për përdorimin e listave të zeza të përditësuara automatikisht nga autori. Sapo të instalohet plotësisht, shtojca është e lehtë për t'u konfiguruar dhe mund të shtohet në faqen tuaj të përshtatshme.

Shtojca alternative

Disa shtojca të reja, të tilla si Spam Blocker Referrer dhe Block Spam për Referim, janë paraqitur disa javë më parë, por këto shtojca nuk kanë marrë komente të kënaqshme nga kritikët, prandaj nuk është e mundur që t'i gjykojnë ato siç duhet.

Ju lutemi të informoheni se shtojcat WordPress nuk mund ta ndalojnë spamin e fantazmës nga 4masters.org, webmaster-traffic.com, darodar.com dhe co.lumb.co. Ne ju rekomandojmë që të filtroni spamin e referimit në llogarinë e Google Analytics për të parandaluar që faqja juaj të marrë vizita të rreme referimi Source .

November 29, 2017